SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

  

ARTYKUŁ SZLAK PIESZY PIĘCIU JEZIOR

⇒ Informacje ogólne

Rodzaj: szlak pieszy oznakowany kolorem czerwonym

Pieszy „Szlak pięciu jezior” należy do jednego z najatrakcyjniejszych na Pojezierzu Mrągowskim.

Długość szlaku wynosi 14 km. Szlak przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa: Staw Rybny w okolicy Polskiej Wsi, j. Piecuch, j. Średnie, j. Głębokie, j. Kociołek. W Marcinkowie mijamy j. Dzwonek, zaś po drodze w kierunku Polskiej Wsi długie rynnowe jezioro Juno. Bliskość wody zachęca latem do odpoczynku i kąpieli.

Teren jest bardzo urozmaicony. W okolicach Polskiej Wsi wędrujemy zalesionymi pagórkami. Atrakcją tego odcinka jest stromy i głęboki wąwóz, w którym płynie tzw. Czerwona Rzeczka łączący jez. Piecuch ze Stawem Rybnym.

Obecny czerwony „Szlak pięciu jezior” był już przed II wojną światową atrakcyjną trasą wędrówkową. W folderze "Sensburg der Luftkurort im Kranze der masurischen seen und Walder/Sensburg. Uzdrowisko otoczone mazurskimi jeziorami i lasami" wydanym przez ówczesną Informację Turystyczną stanowi on jedną z propozycji dla turysty aktywnego. Opis trasy stał się inspiracją do oznakowania go w roku 2009. Więcej o folderze...

Administrator: Urząd Miejski w Mrągowie, Referat Promocji i Rozwoju

⇒ Położenie

Trasa: Mrągowo – Staw Rybny – jez. Piecuch – jez. Średnie – jez. Głębokie – jez. Kociołek – Marcinkowo (Ogrody z Pasją, Izba Regionalna) – Mrągowo
Długość: 14 km

⇒ Informacje szczegółowe

Km Km Opis
0,00   Mrągowo. Z centrum miasta kierujemy się promenadą nad j. Czos w kierunku północnym.
 0,8   Przy Parku Lotników Polskich przy Urzędzie Miasta należy przejść skrzyżowanie przy budynku Policji, potem na drugą stronę ulicy do stacji benzynowej Orlen i dalej ul. Młodkowskiego.
 3,5   Ścieżką pieszo - rowerową wzdłuż ul. Młodkowskiego do przystanku autobusowego przy Cmentarzu komunalnym w Polskiej Wsi.

3,7

6,5

Przed Cmentarzem komunalnym przed Polską Wsią skręcamy w lewo w las. Po prawej widoczna jest tabliczka "Droga przeciwpożarowa nr 19".

 

     3,9       6,3 

Po lewej stronie mijamy niewielki staw rybny

4,0  6,1

Następnie szlak prowadzi ponad 900 m przez las. Idziemy ścieżką wzdłuż tzw. czerwonej rzeczki płynącej malowniczym jarem.

5,3 4,9

Dochodzimy do jeziora Piecuch o powierzchni 8 ha, długości 0,4 km i szerokości 230 m. Jego maksymalna głębokość to 3,9 m. Przechodzimy przez rzeczkę. Na początku jeziora idziemy ścieżką wzdłuż malowniczego podtopionego terenu nad jeziorem. Jezioro Piecuch łączy się z jeziorem Średnim.

5,6 4,7 Po 200 m skręcamy w lewo i pod górę, następnie wychodzimy na betonowa drogę prowadząca do centrum Mrągowa. Skręcamy w prawo i udajemy się w kierunku lasu.
6,0 4,2 Po około 100 m skręcamy w lewo z drogi betonowej na piaszczystą drogę leśną nr 17. Następnie po 300 metrach skręcamy w lewo w drogę leśną nr 18.
7,6 2,8 Idąc drogą leśną mijamy po lewej stronie jezioro Średnie. Dochodzimy do miejscowości Lasowiec, mijamy zabudowania.
7,9 2,6

Dochodzimy do skrzyżowania z drogą żużlową, na którym skręcamy w lewo oraz po chwili w prawo kierując się w stronę wschodniego brzegu jeziora Głębokiego.

8,4 2.3

Po około 300 m szlak prowadzi wzdłuż jeziora Głębokiego (długość 750 m, szerokość 600 m, maks. głębokość 38,8 m). Idziemy ścieżką nad wschodnim brzegiem jeziora.

    Na chwilę wyjdziemy z lasu. Rozciąga się widok na pola uprawne i os. Mazurskie w oddali. Skręcamy w prawo w las.
    Gdy dojdziemy do końca jeziora, rozpoczyna się niewielka zatoczka. W miejscu gdzie wypływa z niej niewielki strumyczek, przechodzimy na drugą stronę w las.
9,1 1,2

Po prawej widać głęboki kanał łaczący j. przed nami (Kociołek) z j. Głębokim. Szlak prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu małego jeziora Kociołek.

9,7 0,8 Szlak przekracza przejazd kolejowy a następnie skręca w lewo w drogę prowadzącą do drogi krajowej nr 16 w Marcinkowie.
10,9 0,00

Następnie szlak prowadzi wzdłuż drogi krajowej 16 w kierunku Mrągowa.

Marcinkowo – niewielka wieś położona na drodze krajowej 16, od zachodu przyległa do Mrągowa. We wsi przystanek PKS, sklep, szkoła, gospodarstwa agroturystyczne.

Zabytki:
•    budynek szkoły z XIX w.
•    dwa cmentarze ewangelickie z przełomu XIX/XX w.
•    zabudowania przy głównej drodze z początku XX w.
•    krzyż i dwie kapliczki przydrożne

Atrakcje:

•    Ogrody z Pasją

•    Mazurska izba regionalna

11,7   Z Marcinkowa można dość pieszo do Mrągowa kierując się pieszo chodnikiem wzdłuż drogi krajowej nr 16. Proponujemy zejść kilkadziesiąt metrów ze szlaku i zwiedzić "Ogrody z Pasją (Marcinkowo 33A), a na szlaku Mazurską izbę regionalną.
12,2   Po dojściu do ronda skręcamy w lewo schodkami w górę. Następnie za ścianą dzwiękochłonną skręcamy w lewo i po kilkunastu metrach w prawo. Z asfaltu schodzimy na drogę szutrową równolegle do drogi krajowej, stopniowo się od niej oddalając. Po drodze mijamy po prawej niewielki lasek z cmentarzykiem. Najprawdopodobniej w tym miejscu został pochowany pierwszy starosta dawnego powiatu mrągowskiego (w połowie XIX wieku) oraz jeden z mrągowskich burmistrzów.
 12,8   Idziemy cały czas prosto. Po prawej w oddali widać biały kościół św. Honorata Koźmińskiego. Dochodzimy do nasypu kolejowego, przez który jest przejście. Schodzimy do ścieżki pieszo-rowerowej poniżej. Jesteśmy w Mrągowie.
 13,5   Następnie nalezy przejść przez os. Parkowe do ul. Brzozowej. Przechodzimy na drugą stronę drogi do Parku Sikorskiego. Idziemy pod górkę do widocznej na szczycie Wieży Bismarka. Przy wieży schodzimy w dół ul. Spacerową, mijając po lewej stronie zabytkowy ewangelicki cmentarz, a po prawej przedszkole i szkołę.
 14,1   Dochodzimy do ul. Mrongowiusza, przechodzimy na drugą stronę do Parku przy j. Magistrackim. Wzdłuż jeziora kierujemy się do zabytkowego Ratusza i Mola nad j. Czos.

 

Szlak Pięciu Jezior - pobierz plik PDF

⇒ Historia

Szlak pięciu jezior został oznakowany przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej w 2009 roku.

⇒ Galeria

 

fot. Beata Gida, Robert Wróbel

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 544 40 90
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Wędkarstwo na Ziemi Mrągowskiej

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Marcinkowo