SPIS TREŚCI

  

ARTYKUŁ 

Rodzaj:szlak pieszy oznakowany kolorem czerwonym

Pieszy „Szlak pięciu jezior” należy do jednego z najatrakcyjniejszych na Pojezierzu Mrągowskim.

Długość szlaku wynosi 14 km.
Szlak przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa: Staw Rybny w okolicy Polskiej Wsi, j. Piecuch, j. Średnie, j. Głębokie, j. Kociołek. W Marcinkowie mijamy j. Dzwonek, zaś po drodze w kierunku Polskiej Wsi długie rynnowe jezioro Juno. Bliskość wody zachęca latem do odpoczynku i kąpieli.

Teren jest bardzo urozmaicony. W okolicach Polskiej Wsi wędrujemy zalesionymi pagórkami. Atrakcją tego odcinka jest stromy i głęboki wąwóz, w którym płynie tzw. Czerwona Rzeczka łączący jez. Piecuch ze Stawem Rybnym.

Obecny czerwony „Szlak pięciu jezior” był już przed II wojną światową atrakcyjną trasą wędrówkową. W folderze "Sensburg der Luftkurort im Kranze der masurischen seen und Walder/Sensburg. Uzdrowisko otoczone mazurskimi jeziorami i lasami"wydanym przez ówczesną Informację Turystyczną stanowi on jedną z propozycji dla turysty aktywnego. Opis trasy stał się inspiracją do oznakowania go w roku 2009.Więcej o folderze...

Administrator:Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

 

Trasa:MrągowoPolska Wieś – Staw Rybny – jez. Piecuch – jez. Średnie – jez. Głębokie – jez. Kociołek – Marcinkowo(Ogrody Pokazowe & Motylarnia, Izba Regionalna) – Mrągowo
Długość:14 km

 


KmKmOpis
0,00 Mrągowo. Zcentrum miasta kierujemy się promenadą nad j. Czos w kierunku północnym.
 0,8 Przy Parku Lotników Polskich przy Urzędzie Miasta należy przejść skrzyżowanie przy budynku Policji, potem na drugą stronę ulicy do stacji benzynowej Orlen i dalej ul. Młodkowskiego.
 3,5 Ścieżką pieszo - rowerową wzdłuż ul. Młodkowskiego do przystanku autobusowego przy Cmentarzu komunalnym w Polskiej Wsi.

3,7

6,5

Przed Cmentarzem komunalnym przed Polską Wsią skręcamy w lewo w las. Po prawej widoczna jest tabliczka "Droga przeciwpożarowa nr 19".

 

     3,9      6,3 

Po lewej stronie mijamy niewielki staw rybny

4,0 6,1

Następnie szlak prowadzi ponad 900 m przez las. Idziemy ścieżką wzdłuż tzw. czerwonej rzeczki płynącej malowniczym jarem.

5,34,9

Dochodzimy do jeziora Piecuch o powierzchni 8 ha, długości 0,4 km i szerokości 230 m. Jego maksymalna głębokość to 3,9 m. Przechodzimy przez rzeczkę. Na początku jeziora idziemy ścieżką wzdłuż malowniczego podtopionego terenu nad jeziorem. Jezioro Piecuch łączy się z jeziorem Średnim.

5,64,7Po 200 m skręcamy w lewo i pod górę, następnie wychodzimy na betonowa drogę prowadząca do centrum Mrągowa. Skręcamy w prawo i udajemy się w kierunku lasu.
6,04,2Po około 100 m skręcamy w lewo z drogi betonowej na piaszczystą drogę leśną nr 17. Następnie po 300 metrach skręcamy w lewo w drogę leśną nr 18.
7,62,8Idąc drogą leśną mijamy po lewej stronie jezioro Średnie. Dochodzimy do miejscowościLasowiec, mijamy zabudowania.
7,92,6

Dochodzimy do skrzyżowania z drogą żużlową, na którym skręcamy w lewo oraz po chwili w prawo kierując się w stronę wschodniego brzegu jeziora Głębokiego.

8,42.3

Po około 300 m szlak prowadzi wzdłuż jeziora Głębokiego (długość 750 m, szerokość 600 m, maks. głębokość 38,8 m). Idziemy ścieżką nad wschodnim brzegiem jeziora.

  Na chwilę wyjdziemy z lasu. Rozciąga się widok na pola uprawne i os. Mazurskie w oddali. Skręcamy w prawo w las.
  Gdy dojdziemy do końca jeziora, rozpoczyna się niewielka zatoczka. W miejscu gdzie wypływa z niej niewielki strumyczek, przechodzimy na drugą stronę w las.
9,11,2

Po prawej widać głęboki kanał łaczący j. przed nami (Kociołek) z j. Głębokim. Szlak prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu małego jeziora Kociołek.

9,70,8Szlak przekracza przejazd kolejowy a następnie skręca w lewo w drogę prowadzącą do drogi krajowej nr 16 w Marcinkowie.
10,90,00

Następnie szlak prowadzi wzdłuż drogi krajowej 16 w kierunku Mrągowa.

Marcinkowo– niewielka wieś położona na drodze krajowej 16, od zachodu przyległa do Mrągowa. We wsi przystanek PKS, sklep, szkoła, gospodarstwa agroturystyczne.

Zabytki:
•    budynek szkoły z XIX w.
•    dwa cmentarze ewangelickie z przełomu XIX/XX w.
•    zabudowania przy głównej drodze z początku XX w.
•    krzyż i dwie kapliczki przydrożne

Atrakcje:

•   Ogrody Pokazowe i Motylarnia

•   Mazurska izba regionalna

11,7 Z Marcinkowa można dość pieszo do Mrągowa kierując się pieszo chodnikiem wzdłuż drogi krajowej nr 16. Proponujemy zejść kilkadziesiąt metrów ze szlaku i zwiedzić"Ogrody Pokazowe i Motylarnię"(Marcinkowo 33A), a na szlakuMazurską izbę regionalną.
12,2 Po dojściu do ronda skręcamy w lewo schodkami w górę. Następnie za ścianą dzwiękochłonną skręcamy w lewo i po kilkunastu metrach w prawo. Z asfaltu schodzimy na drogę szutrową równolegle do drogi krajowej, stopniowo się od niej oddalając. Po drodze mijamy po prawej niewielki lasek z cmentarzykiem.Najprawdopodobniej w tym miejscu został pochowany pierwszy starosta dawnego powiatu mrągowskiego (w połowie XIX wieku) oraz jeden z mrągowskich burmistrzów.
 12,8 Idziemy cały czas prosto. Po prawej w oddali widać biały kościół św. Honorata Koźmińskiego. Dochodzimy do nasypu kolejowego, przez który jest przejście. Schodzimy do ścieżki pieszo-rowerowej poniżej. Jesteśmy wMrągowie.
 13,5 Następnie nalezy przejść przez os. Parkowe do ul. Brzozowej. Przechodzimy na drugą stronę drogi do Parku Sikorskiego. Idziemy pod górkę do widocznej na szczycie Wieży Bismarka. Przy wieży schodzimy w dół ul. Spacerową, mijając po lewej stronie zabytkowy ewangelicki cmentarz, a po prawej przedszkole i szkołę.
 14,1 Dochodzimy do ul. Mrongowiusza, przechodzimy na drugą stronę do Parku przy j. Magistrackim. Wzdłuż jeziora kierujemy się do zabytkowego Ratusza i Mola nad j. Czos.

 

Szlak Pięciu Jezior - pobierz plik PDF

 

Szlak pięciu jezior został oznakowany przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej w 2009 roku.

 

Galeria zdjęć ze Szlaku pięciu jezior

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Wędkarstwo na Ziemi Mrągowskiej

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

 

Mrągowo

Marcinkowo