SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Galeria
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

  

ARTYKUŁ TRASA SAMOCHODOWA I

⇒ Informacje ogólne

Jest to propozycja trasy samochodowej o długości 90 km. Prowadzi ona z Mrągowa przez Świętą Lipkę, Reszel i Kętrzyn do Gierłoży.

⇒ Położenie

Przebieg trasy: Mrągowo – Święta Lipka – Reszel – Kętrzyn – Gierłoż (ok. 90 km)

⇒ Informacje szczegółowe

Z Mrągowa udajemy się do:

• Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne – barokowy zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganków, klasztoru. Możliwe jest wysłuchanie koncertu organowego

W lesie przy Świętej Lipce znajduje się słup graniczny Warmii i Mazur (za restauracją "Błękitny Anioł") 

• Reszel – po drodze można zobaczyć kapliczki Drogi Różańcowej, w mieście: średniowieczną zabudowę, zamek biskupów warmińskich, zabytkowy most gotycki z końca XIV w., gotycki kościół św. Piotra i Pawła z XIV w.

• Kętrzyn – zamek gotycki z XIV w. z muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Bazylika św. Jerzego z XIV w., Kościół ewangelicko – augsburski z XV w., neogotycki kościół z końca XIX w., Loża Masońska „Trzy Bramy Świątyni” w stylu neogotyku angielskiego, zachowane fragmenty murów obronnych z XIV w., Stado Ogierów - największa w Europie stajnia o długości 200 m.

• Gierłoż – główna Kwatera Hitlera nazywana Wilczym Szańcem,

• Wilamowo – dawne wojenne lotnisko supertajnej kwatery Hitlera. Możliwe są loty widokowe.

Powrót do Mrągowa przez Kętrzyn lub przez Nakomiady (barokowy pałac Hoverbecków z XVIII w.), Boże (zespół dworski z XIX w.), Szestno (kościół gotycki z XVII w.)

⇒ Galeria