SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe

 

ARTYKUŁ TRASA SAMOCHODOWA III

⇒ Informacje ogólne

Jest to propozycja trasy samochodowej o długości ok. 60 km. Prowadzi ona z Mrągowa do Krutyni i wraca do Mrągowa inną drogą.

⇒ Położenie

Ziemia Mrągowska. Zajmuje ona środkową część Pojezierza Mazurskiego. Uznawana jest przez wielu za najpiękniejszy obszar Warmii i Mazur. Szukać należy jej w części środkowo-wschodniej Krainy Tysiąca Jezior. Miasta oraz miasteczka Ziemi Mrągowskiej położone są pośród wiekowych lasów pachnących jeglijką (świerkiem) i chojką (sosną), w otoczeniu ponad stu jezior oraz jedenastu rezerwatów – ostoi dzikiej przyrody i zwierzyny.

⇒ Informacje szczegółowe

Mrągowo – Krutyń (ok. 60 km)

Z Mrągowa udajemy się do:

• Piecki - zabytkowa chata mazurska z 1846 r.(do obejrzenia z zewnątrz)

• Piersławek - Izba Pamięci Ernsta Wiecherta,

 • Krutyń - Muzeum Mazurskiego Parku Krajobrazowego z kolekcją liczącą ponad 300 eksponatów.

Zostawiamy samochód i możemy udać się na jedną z proponowanych wycieczek pieszych:

A) Rezerwat „Zakręt” (3,5 km) – z jeziorkami dystroficznymi i osobliwą owadożerną rosiczką oraz „pływającymi wyspami torfowiskowymi”.

B) Rezerwat „Krutynia” (5 km) – chroni Jezioro Krutyńskie i górny odcinek rzeki Krutyni. W rezerwacie można spotkać zimorodki, wydry, norki amerykańskie oraz rośliny runa leśnego.

C) Krutyń – Zgon (12 km) – rezerwat „Królewska Sosna” i pomniki przyrody: „Zakochana para”, „Sosna Królewska”, będąca martwym drzewem.

D) Krutyń – Rosocha (10,5 km) – ścieżka prowadzi wzdłuż rzeki, później wśród lasów w kierunku wsi Zgon aż do śródleśnych, torfowiskowych jeziorek, otoczonych borem bagiennym.

Powrót do Mrągowa okrężną drogą przez Krutyński Piecek (młyn wodny z małą elektrownią), Rosochę, Wojnowo (klasztor starowierców, zabytkowa cerkiew prawosławna), Uktę (kościół z drewnianą dzwonnicą z poł. XIX w.), po drodze mijamy po lewej stronie Gałkowo (stadnina koni) i po prawej stronie Kadzidłowo (Park Dzikich Zwierząt i Osada Kulturowa – prywatne muzeum).