SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu 

ARTYKUŁ WĄWOZY ZIEMI MRĄGOWSKIEJ

⇒ Informacje ogólne

Ciekawą atrakcją Pojezierza Mrągowskiego są wąwozy: Słowiczy Wąwóz koło Mrągowa, Polski Wąwóz niedaleko Polskiej Wsi, Wąwóz przy tzw. Zwalonym moście w Nikutowie, Wąwóz przy Mrongoville z Parkiem Linowym i Wąwóz "Sucha woda" oraz Czarci Jar w Rodowie.

⇒ Położenie

Słowiczy Wąwóz koło Mrągowa

Polski Wąwóz niedaleko Polskiej Wsi

Wąwóz przy tzw. Zwalonym moście w Nikutowie

Wąwóz przy Mrongoville z Parkiem Linowym

Wąwóz "Sucha woda" oraz Czarci Jar w Rodowie

⇒ Informacje szczegółowe

Diabelski Kamień w Słowiczym Wąwozie koło Mrągowa

Diabelski Kamień znajduje się w tzw. Słowiczym Wąwozie. Jest to właściwie jar, czyli wydłużone zagłębienie o stromych zboczach i wąskim dnie ukształtowane zazwyczaj przez spływający strumień. Jak tam dotrzeć? Czarnym szlakiem pieszym prowadzącym do Szestna dochodzimy do wschodniego brzegu jeziora Czarnego. Teren jest błotnisty i występują koleiny. Kierujemy się lekko pod górkę i dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych. Szlak czarny wiedzie w lewo, a do Diabelskiego Kamienia i Słowiczego Wąwozu prowadzi dróżka prosto. Jar położony jest malowniczo w mieszanym lesie z wąskimi drzewami. Słowiczy Wąwóz to gmatwanina zagłębień terenu, które łączą się z głównym korytem strumyczka. Warto pospacerować tu wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, a spływające woda jest krystalicznie czysta. Zobaczymy wtedy wąskie drzewa rosnące na kwiecistych zboczach. Na podmokłych miejscach dostrzeżemy ciemno zielone liście kopytnika pospolitego. Diabelski Kamień pokryty częściowo mchem leży na wzgórzu powyżej miejsca, gdzie łączą się dwa strumienie. Opowiada o dawnych czasach. Widać go z daleka, ale by do niego dotrzeć trzeba pokonać jar, co nie jest proste. By wrócić do jeziora Czarnego można iść jarem w dół. Ścieżka jest bardzo malownicza wzdłuż stromych ścian wąwozu. Jednak z czasem robi się coraz wężej, aż jesteśmy zmuszeni wdrapać się na zbocze. Po drodze zobaczymy ruiny mostków nad strumykiem. Dawniej było to jedno z popularniejszych miejsc spacerowych w mieście.

Skrzyżowanie dróg - w lewo droga prowadzi szlakiem czarnym do Szestna, prosto do Diabelskiego Kamienia

Skrzyżowanie dróg - w lewo droga prowadzi szlakiem czarnym do Szestna, prosto do Diabelskiego Kamienia

CIEKAWOSTKA

Przed wojną wąwóz nad jeziorem Czarnym nazywano “Epheuschlucht”. Z pewnością było to miejsce uczęszczane przez kuracjuszy słynnego Waldheimu. Prawdopodobnie do lat 60-tych nazywany był Bluszczowym Wąwozem, co rzeczywiście jest dosłownym tłumaczeniem niemieckiego “Efeu” (dzisiejsza pisownia), czyli właśnie bluszcz. Później w świadomości nazwa uległa zmianie na Słowiczy i dziś wszyscy znają to miejsce właśnie jako Słowiczy Wąwóz. 

Diabelski Kamień
 

 

  Słowiczy Wąwóz
     

 

  
Stare widokówki

 

Wąwóz Polski niedaleko Polskiej Wsi

Interesująca jest przechadzka do tzw. Polskiej Doliny, ciągnącej się  wzdłuż potoczku wpadającego do jeziora Juno na północ od Mrągowa. Jego osobliwością jest bujna i oryginalna flora. Nazwa doliny pochodzi od niedalekiej Polskiej Wsi, leżącej na wschodnim brzegu jeziora Juno. Wąwóz znajduje się ok 600 metrów na północ od wsi, na wschód od drogi w kierunku Kiersztanowa. Z drogi widać las do którego należy sie udać. Piesze wędrówki po wąwozie zaleca się odbywać w czasie wiosny lub wczesnej jesieni. Wąwóz bowiem jest otoczony polami uprawnymi, których przejście latem może być trudne. Dodatko wstepu do wąwozu latem bronią bujne krzaki i pokrzywy.


zdj. M. Modzelewski

Każdy znawca przyrody doceni uroki Wąwozu Polskiego, który w swoim dziewiczym kształcie potrafi zachwycić każdego. Podobne obszary, które ze względu na ukształtowanie terenu, nigdy nie zostały przekształcone przez człowieka, można spotkać w górach, ale także na mazurach. Wąwóz Polski ze względu na swą różnorodność oraz pierwotny charakter jest prawdziwą ostoją natury w naszym rolniczym regionie. Na dosyć małym i ograniczonym terenie można znaleźć wiele różnorodnych roślin, których nie znajdziemy nigdzie indziej.
Jest położony około 6 km na północ od Mrągowa. Wąwóz ma długość około 600 metrów i przebiega z kierunku południowo–zachodniego na północno–wschodni. Przed ujściem do jeziora Juno kończy się malowniczym stawem. Strumyk płynie wartko, woda jest przezroczysta o lekko brązowym zabarwieniu. Wąwóz jest głęboki na 30–40 metrów i charakteryzuje się wąska doliną. Ściany wąwozu są strome, w wielu miejscach nie można się wspinać. Ściany składają się z pokładów marglowych, gliny oraz piasku. Całość sprawia wrażenie, jak gdyby wysokie wzgórze zostało przecięte przez strumień.
W poniższym zestawieniu przedstawiono ciekawe przykłady występującej tam flory. Poniższe zestawienie zostało przygotowane przez Karla Templina, który po wielu wyprawach do Wąwozu Polskiego opublikował poniższą listę w książce „Geschichte des Kreises Sensburg” z roku 1921. Spis został przygotowany w ten sposób, by pokazać wygląd Wąwozu w poszczególnych miesiącach.

Pobierz:

Rośliny występujące w Wąwozie Polskim    (pdf, 4,37 MB)

⇒ Atrakcje w pobliżu

Miasteczko westernowe Mrongoville

Park linowy w Mrągowie

Mrągowo

Czarny szlak pieszy "Szestno"

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Polska Wieś