SPIS TREŚCI 

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ ZIELONY SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO NAD JEZIOREM CZOS

⇒ Informacje ogólne

Nazwa: Szlak narciarski „Nad jeziorem Czos”
Długość: 1,50 km
Znak/kolor: zielony
Administrator: Referat Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie

Jest to krótki szlak narciarstwa biegowego, który tworzy pętlę. Nadaje się także do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Cały szlak prowadzi w lesie nad jeziorem Czos.

⇒ Położenie

Trasa: Mrągowo – „Prochownia” przy zatoce jeziora Czos niedaleko ogródków działkowych „Perkoz”

⇒ Informacje szczegółowe

Do szlaku można dotrzeć kierując się z ul. Wojska Polskiego w lewo drogą szutrową prowadzącą do Ogródków działkowych „Perkoz”. Tą drogą prowadzi również niebieski szlak rowerowy „Duża pętla Mrągowska” oraz żółty szlak pieszy „Góra Czterech Wiatrów”. Przy ogródkach działkowych kierujemy się prosto aż dotrzemy do rzeczki łączącej jeziora Sutapie Małe oraz Czos. Zakaz wjazdu samochodem do lasu! Tu możemy zostawić samochód. Od tego miejsca udajemy się z nartami w lewo, wzdłuż rzeczki. Po kilkudziesięciu metrach dotrzemy do szlaku.

Ponieważ szlak jest pętlą, nie ma znaczenia gdzie się go rozpocznie.

Całość trasy przebiega lasem mieszanym, szeroką drogą terenem pagórkowatym. Znaczne urozmaicenie terenu sprawia, że trasa jest atrakcyjna zarówno zimą na nartach, jak i latem spacerując lub biegając. Ponadto pokonuje się odcinek kilkuset metrów wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Czos, skąd rozciąga się przepiękna panorama na  jezioro i miasto.

Istnieje możliwość przedłużenia pętli. Jest to jednak propozycja dla wprawionych biegaczy. Jeżeli nie odbijemy od brzegu jeziora w las w prawo, jak wskazuje szlak, lecz dalej udamy się brzegiem, dotrzemy do dużego, stromego wzniesienia. Gdy się na nie dostaniemy, kierujemy się drogą w prawo. Po kilkuset metrach znowu dotrzemy do szlaku. Biegnąc odwrotnie, należy uważać zjeżdżając w dół, ponieważ wzniesienie jest bezpośrednio przy zadrzewionym brzegu jeziora. 

⇒ Historia

Szlak został wytyczony i oznakowany przez Mrągowskie Centrum informacji Turystycznej oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Ziemia Mrągowska” w roku 2012.

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
ul. Królewiecka 60A
11-700 Mrągowo
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Ośrodek "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Piecki

Marcinkowo