SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia

 

ARTYKUŁ SZLAK ROWEROWY LASY SORKWICKIE

⇒ Informacje ogólne

 

Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 35,50 km
Oznakowanie: kolor żółty
Administrator: Referat Promocji i Rozwoju, Urząd Miejski w Mrągowie

Oznakowanie: kolor żółty
Znaki szlaku zostały namalowane na drzewach i słupach oraz są umieszczone na metalowych tabliczkach zawieszonych na słupkach znaków drogowych.
Szlak jest dwukierunkowy na całym przebiegu. Zaleca się jednak pokonanie szlaku w kierunku zgodnym z opisem.


Nawierzchnia:
Procentowy udział poszczególnych rodzajów nawierzchni:
- 47% nawierzchni gruntowych, żwirowych i szutrowych w dobrym stanie,
- 45% dobrej nawierzchni asfaltowej,
- 8% nawierzchni gruntowych o utrudnionej przejezdności (odcinki o złej nawierzchni, piaszczyste).

Szlak jest szczególnie zalecany dla użytkowników rowerów trekkingowych, crossowych oraz górskich z ogumieniem „semi slick”.

Plik do pobrania Plik gpx zawiera przebieg szlaku "Lasy Sorkwickie" na urządzenia mobilne.

Plik do pobrania Plik gdb zawiera przebieg szlaku "Lasy Sorkwickie" na urządzenia mobilne.

⇒ Położenie

Przebieg szlak tworzy zamkniętą pętlę. Opis dotyczy przejazdu szlakiem w stronę odwrotną do ruchu wskazówek zegara. By dojechać do szlaku z Mrągowa należy kierować się w stronę Ogródków działkowych „Stokrotka” i dalej w kierunku Lasowca (3 km od Mrągowo).

Lasowiec – Gązwa – Stama – Młynik – Bałowo – Pustniki – Stary Gieląd – Sorkwity – Bagienice Małe – Lasowiec

⇒ Informacje szczegółowe

Szlak został wytyczony na wschód od Mrągowa. Trasa łączy miasto Mrągowo z miejscowością gminną Sorkwity. Jest to szlak bardzo atrakcyjny widokowo, gdyż przebiega przez tzw. Lasy Sorkwickie w pobliży rezerwatu Gązwa, a także zachodnim brzegiem jeziora Gielądzkiego. W Sorkwitach można zwiedzić kościół ewangelicki z oryginalnym, niezniszczonym w czasie II wojny światowej wyposażeniem. Jest to ewenement na skalę województwa. Na szlaku rowerzysta mija wiele sklepów spożywczych.

Wracając do Mrągowa warto w miejscowości Marcinkowo odwiedzić „Ogrody Pokazowe & Motylarnię”. Można tu podziwiać liczne przykłady ogrodów z całego świata: śródziemnomorski, meksykański a także biały, trawiasty, skalny itd. Nieopodal znajduje się Mazurska Izba Regionalna. W starym budynku można zobaczyć przedmioty codziennego użytku z dawnych lat.

Kiedy zdecydowałam się na udział w rajdzie byłam pełna obaw, czy sobie poradzę, czy dam radę dotrwać do końca rajdu. Jednak jak się później okazało, moje obawy były bezpodstawne. Udział w rajdzie zaliczam do mile spędzonego dnia aktywnie, a widoki i krajobrazy mijane po drodze na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Szlak jest dobrze oznakowany i myślę, że każdy poradziłby sobie w tej wyprawie, bez względu na wiek i kondycję - Jolanta

⇒ Historia

Żółty szlak rowerowy "Lasy Sorkwickie" został oznakowany w 2010 r.