SPIS TREŚCI
Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
SZLAK LASY SORKWICKIE JEST DO MODERNIZACJI
ARTYKUŁ SZLAK ROWEROWY LASY SORKWICKIE
Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 35,50 km
Oznakowanie: kolor żółty
Administrator: Referat Promocji i Rozwoju, Urząd Miejski w Mrągowie
Oznakowanie: kolor żółty
Znaki szlaku zostały namalowane na drzewach i słupach oraz są umieszczone na metalowych tabliczkach zawieszonych na słupkach znaków drogowych.
Szlak jest dwukierunkowy na całym przebiegu. Zaleca się jednak pokonanie szlaku w kierunku zgodnym z opisem.
Nawierzchnia:
Procentowy udział poszczególnych rodzajów nawierzchni:
- 47% nawierzchni gruntowych, żwirowych i szutrowych w dobrym stanie,
- 45% dobrej nawierzchni asfaltowej,
- 8% nawierzchni gruntowych o utrudnionej przejezdności (odcinki o złej nawierzchni, piaszczyste).
Szlak jest szczególnie zalecany dla użytkowników rowerów trekkingowych, crossowych oraz górskich z ogumieniem „semi slick”.
Plik do pobrania Plik gpx zawiera przebieg szlaku "Lasy Sorkwickie" na urządzenia mobilne.
Plik do pobrania Plik gdb zawiera przebieg szlaku "Lasy Sorkwickie" na urządzenia mobilne.
Przebieg szlak tworzy zamkniętą pętlę. Opis dotyczy przejazdu szlakiem w stronę odwrotną do ruchu wskazówek zegara. By dojechać do szlaku z Mrągowa należy kierować się w stronę Ogródków działkowych „Stokrotka” i dalej w kierunku Lasowca (3 km od Mrągowo).
Lasowiec – Gązwa – Stama – Młynik – Bałowo – Pustniki – Stary Gieląd – Sorkwity – Bagienice Małe – Lasowiec
Szlak został wytyczony na wschód od Mrągowa. Trasa łączy miasto Mrągowo z miejscowością gminną Sorkwity. Jest to szlak bardzo atrakcyjny widokowo, gdyż przebiega przez tzw. Lasy Sorkwickie w pobliży rezerwatu Gązwa, a także zachodnim brzegiem jeziora Gielądzkiego. W Sorkwitach można zwiedzić kościół ewangelicki z oryginalnym, niezniszczonym w czasie II wojny światowej wyposażeniem. Jest to ewenement na skalę województwa. Na szlaku rowerzysta mija wiele sklepów spożywczych.
Wracając do Mrągowa warto w miejscowości Marcinkowo odwiedzić „Ogrody Pokazowe”. Można tu podziwiać liczne przykłady ogrodów z całego świata: śródziemnomorski, meksykański a także biały, trawiasty, skalny itd. Nieopodal znajduje się Mazurska Izba Regionalna. W starym budynku można zobaczyć przedmioty codziennego użytku z dawnych lat.
Kiedy zdecydowałam się na udział w rajdzie byłam pełna obaw, czy sobie poradzę, czy dam radę dotrwać do końca rajdu. Jednak jak się później okazało, moje obawy były bezpodstawne. Udział w rajdzie zaliczam do mile spędzonego dnia aktywnie, a widoki i krajobrazy mijane po drodze na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Szlak jest dobrze oznakowany i myślę, że każdy poradziłby sobie w tej wyprawie, bez względu na wiek i kondycję - Jolanta
⇒ Historia
Żółty szlak rowerowy "Lasy Sorkwickie" został oznakowany w 2010 r.